Jak złagodzić przemęczenie treningami?

Jak uniknąć przemęczenia treningiem i złagodzić jego niekorzystne efekty?

W niektóre dni treningowe czujesz się przepełniony energią, motywacją i siłami do działania. Kończąc trening, wiesz, że tego dnia dałeś z siebie absolutne sto procent, nie zostawiając żadnych wątpliwości mogących wywołać nawet najmniejszy stopień demotywacji.

Innymi dniami walczysz niemal trzy razy ciężej, a mimo to nie jesteś w stanie wypracować podobnych rezultatów. Pracujesz tak ciężko, jak tylko potrafisz, ale jesteś przemęczony i nie wiesz, w jaki sposób poradzić sobie z tym stanem. Próbujesz otrząsnąć się ze zmęczenia i mdłości, aby wykonać trening na wyższych obrotach, jednak masz wrażenie, że twoje ciało wykonuje po prostu mimowolne, nieskoordynowane przez umysł ruchy. Odczuwasz wówczas ogromną presję, ponieważ nie możesz z tym zbyt wiele zrobić, aby zmienić sposób, w jaki reaguje twoje ciało na chroniczne zmęczenie. Większość z nas niestety nie poradzi sobie z tym wyzwaniem i potrzebuje sposobu, by walczyć dalej w tej batalii.

Jednak zastanówmy się, dlaczego tak się dzieje? Może zbadałeś niektóre z powodów, ale wciąż nie wymyśliłeś, jak zwalczyć to zmęczenie, które psuje wiele z dni przeznaczonych na trening.


Bez względu na rodzaj treningu, który wykonujesz podczas swojej tygodniowej rutyny, dostępne są uniwersalne strategie żywieniowe i suplementy, które zapewnią Twojemu ciału najlepszą szansę na zwiększenie potencjału do ćwiczeń na najwyższych możliwych obrotach.

Jak zadbać o najważniejsze elementy?

Do najważniejszego etapu musimy zaliczyć optymalnie skomponowany stały posiłek przedtreningowy, spożywany 2-3 godziny przed rozpoczęciem wykonywania intensywnej aktywności fizycznej. Następny krok jest uzupełnieniem źródła składników odżywczych i innych poprawiających wydajność naszego organizmu elementów, które zostaną zużyte w trakcie naszego wysiłku na sali treningowej. Postaraj się o to, aby zapewnić organizmowi bombę witaminową na godzinę przed ćwiczeniami. Jeżeli zaczniesz regularnie stosować te dwie porady, zauważysz, że twój dzień treningowy będzie przepełniony ogromną energią i motywacją, której potrzebujesz, aby zapewnić sobie aktywność na najwyższych możliwych obrotach.

Odpowiednie odżywianie zapewnia organizmowi prawdziwego kopa do działania, którego nie zastąpi nawet najlepsza przedtreningówka, a do tego ureguluje wasze samopoczucie i pozostawi je w optymalnym stanie, pozwalającym na budowę mięśni. Odżywienie ciała przed treningiem zapewnia także optymalne nawodnienie i utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. W ten sposób utrzymujesz kortyzol i insulinę równowadze, co doprowadzi do zmniejszenia magazynowania tłuszczu w dni nietreningowe. Utrzymanie kortyzolu na niskim poziomie to również sposób na poprawienie swojego nastroju w ciągu dnia, co niewątpliwie przełoży się na lepszy nastrój podczas wykonywania naszych ćwiczeń.

Jakie posiłki przedtreningowe są najlepszym wyborem?

Twój posiłek przedtreningowy musi być równocześnie lekkostrawny dla twojego układu pokarmowego i składać się z odpowiedniej ilości białka i zdrowych węglowodanów, które zasilą ciało podczas wzmożonego wysiłku. Rozkład węglowodanów i białka, które powinieneś spożyć, będzie się różnić w zależności od tego, jak długo trenujesz oraz od tego, jaki rodzaj treningu wykonujesz. Kolejnym elementem, który należy rozważyć, będzie twój poziom zaawansowania i aktualny całokształt diety. Zapamiętaj, że liczby determinujące białka i węgle przed posiłkami nie są obligatoryjną mantrą, dlatego też powinieneś eksperymentować, aby odszukać to, co działa najlepiej dla twoich indywidualnych potrzeb.

Absolutną podstawą, której nie możemy pominąć, jest odpowiednie nawodnienie przed treningiem, w trakcie treningu, jak i w dni nietreningowe. Jeśli twoje ciało nie jest w optymalnej równowadze płynów przed w szczególności przed rozpoczęciem ćwiczeń, spodziewaj się ogromnego wyczerpania i zmniejszonej wydajności mięśni, która doprowadzi do rychłej utraty energii. Jest to wielokrotnie udowodnione w badaniach żywieniowych dla sportowców. Optymalne nawodnienie to prosta czynność, a mimo to wiele osób nie bierze tego elementu na poważnie. Nigdy nie pomijaj regularnego nawadniania swojego ciała, a odwdzięczy się ono w postaci zwiększonej wydajności, która przełoży się na więcej energii i zapału.

Jaki rodzaj białka i węglowodanów sprawdzi się jako element posiłku przedtreningowego?

Tak jak wcześniej opisaliśmy najważniejszym elementem takiego posiłku, jest korzystanie z lekkostrawnych produktów. Do lekkostrawnego źródła białka możemy wliczyć nabiał, taki jak na przykład serki wiejskie, gotowana pierś z kurczaka, gotowany indyk, białka ekologicznych jaj, czy też przygotowanie szejka z dużą ilością spiruliny. W przypadku węglowodanów możemy skorzystać z łatwo dostępnych produktów. Pamiętajmy o tym, aby korzystać ze zdrowych źródeł o wysokiej zawartości błonnika. Należą do nich między innymi ziemniaki, bataty, płatki owsiana górskie, czy też dziki ryż i pełnoziarniste makarony z ekologicznej pszenicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *