Kortyzol – najważniejsze informacje

Osoby uprawiające sport oraz pracujące nad powiększeniem swojej masy mięśniowej zdecydowanie najczęściej czytają o elementach przyczyniających się do wzrostu mięśni, prawidłowym odżywianiu przyczyniającym się do zwiększenia muskulatury, jednak zapominają o takich czynnikach, które mogą bardzo mocno wpływać na zniszczenie tego niezwykle trudnego i żmudnego procesu. W dzisiejszym artykule niezwykle dokładnie omawiamy właśnie jeden z takich elementów, a mianowicie kortyzol. Jest to hormon stresu. Boją się go wszyscy kulturyści, którzy nie chcą bezpowrotnie stracić swoich z trudem zbudowanych mięśni. Przeczytaj niniejszy artykuł, a dowiesz się wszystkiego o kortyzolu

Kortyzol – jaką rolę pełni dla organizmu? 

Kortyzol to specjalny hormon glukortykoidowy. W odpowiedzi na stres fizyczny lub emocjonalny (zmęczenie) wydzielany jest w korze nadnerczej. Kortyzol odpowiada za uspokojenie naszego organizmu w obliczu stresujących sytuacji. Zmusza organizm do tłumienia odpowiedzi immunologicznej oraz do jak najszybszego zakończenia nieodpowiedniego, destrukcyjnego reagowania na ten bardzo istotny problem. 

Jak działa kortyzol?

Kortyzol działa w następujący sposób:

  • przyczynia się do zwiększenie rozpadu węglowodanów, białka oraz tłuszczy,
  • odpowiada za zwiększenie metabolizmu komórkowego,
  • wpływa bardzo mocno na proces budowy struktur białkowych w organizmie, 
  • ma związek z bólem mięśni, 
  • wpływa na tryb pracy wątroby, 
  • posiada działanie o charakterze przeciwzapalnym,
  • ma duży wpływ na wahania ciśnienia tętniczego krwi. 

W trakcie wydzielania kortyzolu we krwi bardzo mocno zmniejsza się synteza białka. Organizm szuka innego źródła energii, przez co dochodzi do tej bardzo negatywnej w skutkach sytuacji. W trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych lub podczas głodówki zwanej niedożywieniem we krwi dość drastycznie obniża się poziom glukozy. W tym czasie kortyzol powoduje, że uruchomione zostają procesy rozpadu włókien mięśniowym. Aminokwasy, które są zawarte w mięśniach, są wykorzystywane do syntezy cząstek glukozy w ramach procesy nazywanego glukoneogenezą. 

Najważniejsze informacje o reakcjach na stres zachodzących w organizmie 

Organizm to materia samoregulująca się oraz myśląca. Po raz odnotowanym mocnym stresie mocno zwiększa poziom aminokwasów oraz glukozy. Dzieje się tak, aby miał on zapewniony materiał budulcowy przeznaczony do regeneracji. Jeśli organizm jest w sytuacji stresowej, nie może dochodzić do niepotrzebnego marnowania energii. Z tego względu organizm uruchamia wtedy procedurę rozpadu białka. Kortyzol w tym samym czasie hamuje syntezę białek.

Jak dokładnie przebiega ten proces? Wszystko zaczyna się w głowie, a dokładniej w ośrodkowym układzie nerwowym. Organizm w trybie natychmiastowym reaguje na wszelkie bodźce z zewnątrz takie jak obciążenie czy stres. Mózg wysyła rozmaite sygnały nerwowe do podwzgórza. W odpowiedzi na te sygnały wytwarzane są specjalne hormony, które są przenoszone wraz z krwią do przysadki. To z kolei powoduje, że uwalnia się kortykotropina – trafia ona do nadnerczy i krwioobiegu oraz sprawia, że dochodzi do wydzielenia kortyzolu przez korę nadnerczy. Gdy kortyzol dociera do komórek wątroby, wnika do ich cytoplazmy oraz nawiązuje połączenie ze specjalnym rodzajem białek. Te białka z kolei odpowiadają za reakcję organizmu na kortyzol oraz wszelkie przyczyny zewnętrzne, które miały wpływ na jego wydzielenie. Co można wywnioskować z powyżej zamieszczonych informacji? Że każdy organizm przez stres próbuje zaoszczędzić wszystkie dostępne jeszcze zasoby energii – zmniejszyć o ile się da ich wydatkowanie oraz jak najlepiej uzupełnić te, które zostały utracone. Organizm zdrowego mężczyzny jest w stanie wytworzyć maksymalnie 25 mg kortyzolu na 24 godziny – przez sytuacje stresogenne może go wytworzyć nawet 10 razy więcej, czyli 250 mg na dobę.

Kortyzol a rozpad masy mięśniowej – jak to działa?

W jaki sposób kortyzol wpływa na rozpad masy mięśniowej? Z czego to wynika? W trakcie wzrostu poziomu kortyzolu w mięśniach dochodzi do uruchomienia się procedury niszczenia tkanek. W tym czasie komórki mięśniowe rozpadają się w najprostsze składniki, czyli w glukozę oraz w aminokwasy. One z kolei mogą być przyswajane przez nasz organizm. W wyniku sytuacji stresowych dochodzi do zwiększenia ciśnienia krwi, przez co przyspiesza się dopływ do mózgu znacznej ilości wolnej glukozy, która została uzyskana w trakcie rozpadu. Szereg tych procesów sprawia w konsekwencji, że dochodzi do tak zwanego szoku adreanalinowego. Czym konkretnie jest szok adrenalinowy? Szok adrenalinowy to bardzo gwałtowny oraz chwilowy napływ energii, w czasie którego organizm zmaga się z ogromnym przeciążeniem wynikającym ze stresu. 

Jednocześnie warto także pamiętać o tym, że mimo tego, iż kortyzol ma znaczący wpływ na rozpad komórek mięśniowych, to dla organizmów osób ćwiczących bardzo szkodliwy może być nie tylko jego nadmiar, ale również niedobór. Stałe, bardzo wysokie stężenie tego hormonu może na przykład prowadzić do stresu bez żadnego powodu oraz do nadmiernej drażliwości i zaburzeń w przemianie materii. Jeśli w organizmie mamy niedobór kortyzolu, wówczas nie da się w sposób skuteczny prowadzić treningów

Potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do serwisu wielkamasa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *