METANABOL

Metanabol to jeden z najbardziej popularnych sterydów anabolicznych.

Substancja daje szybkie efekty. Używają go zarówno kulturyści, jak i amatorzy w celu zwiększenia masy mięśniowej. Czym właściwie jest metanabol, kiedy powstał i czy aby na pewno jest w stu procentach bezpieczny?

Kiedy powstał Metanabol?

Metanabol, czyli Metandienon lub 17α-metylotestosteron, przez użytkowników nazywany “metą” lub “metką“, pod względem chemicznym należy do grupy steroidów. Po raz pierwszy wyprodukowano go i wprowadzono go na rynek w Stanach Zjednoczonych już w latach 50. Metanabol został opracowany przez lekarza Johna Zieglera. Chociaż dzisiaj “metka” jest znana głównie jako środek dopingujący, warto wiedzieć, że Metanabol opracowano w zupełnie innym celu. Był to środek farmakologiczny, lek, który stosowano przy niedoborach białka, w celu ich uzupełnienia. Wykorzystywano go, by przeciwdziałać zanikom mięśniowym i przyspieszać rekonwalescencję po ciężkich chorobach. Oczywiście w celach zdrowotnych Metanabol stosowano w zupełnie innych dawkach niż obecnie w kulturystyce, ale również wówczas po kuracji Metanabolem u pacjentów pojawiało się wiele efektów ubocznych. Dziś Metandienon wciąż jest traktowany jako lek na receptę. Znaleziono jednak inne zastosowanie dla tej substancji i to ono jest głównie dzisiaj wykorzystywane. Chodzi tutaj oczywiście o szybkie zwiększanie masy mięśniowej. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych, gdzie wymyślono Metanabol, wycofano go z obrotu i objęto zakazem Agencji Żywności i Leków. Inna ciekawostka na temat tej substancji jest taka, że Metanabol dla kulturystów, który dzisiaj można dostać w Polsce, nie jest wcale u nas produkowany. Przeważnie pochodzi z Rosji lub z Tajlandii. 

Metanabol czyli Dianabol -dobry steryd w dobrej cenie
Klikając w zdjęcie Metanabolu, przejdziesz do sklepu gdzie możesz kupić ten steryd

Ogólna charakterystyka Metanabolu

Metanabol jest sterydem anaboliczno-androgennym. Działanie anaboliczne substancji widoczne jest już po 2 dniach od pierwszej dawki. Maksimum zaś osiąga około drugiego tygodnia zażywania. Właśnie dlatego Metanabol uważany jest za bardzo efektywny, szczególnie jeśli zostanie połączony z deca durabolinem albo testosteronem. Metanabol poza typowym działaniem, które w mniejszym lub większym stopniu przypisuje się wszystkim anabolikom, przyczynia się również do pobudzenia wydzielania dopaminy. Ten organiczny związek chemiczny i za razem neuroprzekaźnik przyczynia się do osiągania przez człowieka dobrego samopoczucia. Właśnie dzięki tej właściwości, wielu użytkowników po zastosowaniu Metanabolu obserwuje u siebie poprawę humoru. Nie można jednak zapominać, że pomimo niewątpliwych zalet, “meta” jest substancją toksyczną. Podczas cyklu na Metanabol wskazana jest odpowiednia osłona farmakologiczna żołądka i wątroby oraz obserwacja organizmu. Cykl nie może trwać dłużej niż 6-8 tygodni i po jego zakończeniu konieczne jest “odblokowanie” funkcji endokrynnej (hormonalnej, wydzielniczej) organizmu.

Metanabol, popularnie zwany meta, d-bol to mocny anabolik
Klikając w zdjęcie zostaniesz przeniesiony na stronę sklepu, gdzie kupisz Metanabol

Czemu adepci siłowni sięgają po “metkę”?

Metanabol jako jeden ze sterydów anabolicznych daje możliwość szybkiego poprawienia swoich wyników. Główną zaletą tego środka dopingującego jest szybkość działania. Metanabol pozwala także osiągnąć pożądane efekty mniejszym nakładem pracy, dlatego niektórzy uważają, że jego stosowanie to pewnego rodzaju “droga na skróty”. Faktem jest, że “meta” pozwala na szybkie zwiększenie masy mięśniowej i na poprawienie sylwetki, dlatego kusi zarówno doświadczonych kulturystów, jak i osoby nowe na siłowni. Warto jednak wiedzieć, że wyrzeźbione mięśnie, nabierają przede wszystkim wody. Nie dochodzi do spektakularnego wzrostu samych włókien mięśniowych. Po zaprzestaniu przyjmowania tego środka, równie jak szybko jak “napompowane” mięśnie się pojawiły, tak samo prędko znikają i sylwetka wraca do kształtów sprzed kuracji “metką”. Mimo to Metanabol wciąż ma wielu sympatyków, którzy oprócz szybkich, pojawiających się nawet już po kilku dniach regularnego przyjmowania cenią sobie ten środek ze względu na stosunkowo niską cenę.

Zalety stosowania Metanabolu

Najważniejszą zaletą Metanabolu jest niewątpliwie możliwość zaimponowania innym szybkim wzrostem masy mięśniowej, siły oraz wytrzymałości. Wielu kulturystów chwali sobie również drogę podania, czyli drogę doustną, stawiając ją w kontrze do uciążliwych iniekcji. Metanabol jest tani i łatwo dostępny. Właśnie dlatego stanowi konkurencję dla produktów o podobnych właściwościach. Poza tym, ponieważ “metka” jest dostępna na rynku od wielu lat, znamy już dokładnie jej działanie, efekty niepożądane oraz prognozowane skutki stosowania. Entuzjaści “mety” wskazują także na możliwość łączenia środka z innymi lekami. Metanabol mogą stosować zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowani kulturyści. Produkt powoduje wyraźny wzrost motywacji oraz poprawia samopoczucie.

metanabol-dianabol-dbol czyli popularna META w sklepie ze sterydami online
Kliknij w zdjęcie a kupisz Metanabol producenta Gaiacore

Dawkowanie Metanabolu

Kulturyści oraz trenerzy proponują następujące dawki Metanabolu: 15-20 mg dla początkujących, a dla osób zaawansowanych, które np. przyjmowały już wcześniej sterydy, dawka dzienna wynosi nawet 30-50 mg. Oprócz stopnia zaawansowania, liczy się także masa ciała użytkownika. Osoby cięższe mogą oczywiście przyjmować większe dawki substancji niż ich lżejsi koledzy. Ważny jest także procent tłuszczu w organizmie oraz indywidualne reakcje osobnicze. Dlatego szczególnie w początkowym okresie przyjmowania sterydu, trzeba uważnie obserwować swoje ciało i to, w jaki sposób reaguje na tego rodzaju doping. Producent sugeruje dawki 5-10 mg dziennie, by uzyskać wymarzone efekty. Jednak bywalcy siłowni często sięgają po wyższe dawki. Wielu osobom wydaje się, że ponieważ środek przyjmują doustnie, to jest on w pełni bezpieczny. Przez to mylne przekonanie, część sportowców dawkuje większe ilości tabletek niż jest to zalecane. Niestety, niewłaściwe dawkowanie Metanabolu powoduje działania niepożądane. Na niektórych forach internetowych można przeczytać naprawdę niepokojące “porady” dla kulturystów. Otóż niektóre “autorytety” sugerują, by podczas cyklu na metkę dodatkowo wstrzykiwać sobie testosteron. Dodatkowo “specjaliści” polecają często badać serce i wątrobę, a dopiero kiedy wystąpi ostry ból tych narządów, wtedy na chwilę (!) polecają odstawić Metanabol. Jeśli już decydujemy się na przyjmowanie Metanabolu, należy pamiętać, by zawsze dawki były podzielone i najlepiej przyjmować je wraz z posiłkiem albo bezpośrednio po jedzeniu.

Niebezpieczeństwa związane z braniem “mety”

Mimo że z Metanabolu korzysta wiele osób i nawet wielu z najsławniejszych sportowców świata sięgało w przeszłości po tę substancję, produkt ten niesie za sobą pewne niezaprzeczalne zagrożenia. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to jak mało trwałe są efekty działania “mety”. Mimo że szybko zwiększa masę mięśniową oraz poprawia zdolności siłowe, jest to tylko pozorna korzyść. Kulturyści w ekspresowym tempie nabierają masy, ale po zakończeniu cyklu w szybkim tempie ją tracą. Nie pozostaje z nimi żadna dodatkowa masa mięśniowa, za to pojawia się opuchlizna, bo woda, tłuszcz i niewielkie zapasy glikogenu z mięśni wracają do tkanki podskórnej. Metanabol nie daje szansy na wypracowanie wartościowej masy mięśniowej. Nie można go także stosować dłużej niż przez 8 tygodni, ze względu na jego dużą toksyczność.

Metanabol, popularnie zwany meta, dianabol,methadiennone
Klikając w zdjęcie, przejdziesz do strony sklepu ze sterydami online

Zaburzenie funkcji seksualnych i nie tylko po Dianabolu

Przyjmowanie Metanabolu, tak jak i innych sterydów anabolicznych, stanowi ingerencję w gospodarkę hormonalną człowieka. Przede wszystkim chodzi tu o zachwianie równowagi hormonów płciowych. Metanabol wpływa niekorzystnie na produkcję testosteronu. Blokuje jego naturalne wytwarzanie. Nawet niewielkie dawki “metki” znacznie obniżają poziom tego męskiego hormonu. Prowadzi to do szeregu niekorzystnych następstw. Przede wszystkim użytkownicy Metanabolu mogą zaobserwować u siebie obniżenie popędu seksualnego po początkowym nieoczekiwanym wzroście libido oraz problemy z erekcją. Jeśli użytkownik tego sterydu stara się o dziecko, może mieć z tym problemy, ponieważ “meta” obniża znacznie jakość nasienia, a nawet może powodować bezpłodność. Ingerencja w gospodarkę testosteronu osłabia mieszki włosowe i przyczynia się do zwiększonego wypadania włosów, aż do całkowitego wyłysienia. Wielu użytkowników notuje u siebie ponadto problemy ze snem, a co za tym idzie, chroniczne zmęczenie i notoryczny brak energii. Stosowaniu sterydów anabolicznych, a w tym Metanabolu towarzyszą także zmiany nastrojów, prawdziwe huśtawki, które znacznie zmieniają osobowość kulturysty. Osoba taka częściej wybucha agresją, lub wręcz przeciwnie staje się nadmiernie płaczliwa i apatyczna, aż do epizodów depresyjnych. Oczywiście, wymienione tutaj objawy nie muszą koniecznie wystąpić u wszystkich użytkowników Metanabolu, jednak ryzyko ich pojawienia się jest dość wysokie, szczególnie przy wyższych dawkach sterydu.

Nie tylko testosteron

Cykliczne przyjmowanie egzogennych sterydów, takich jak Metanabol może prowadzić do zaburzenia produkcji testosteronu, ale może przyczyniać się także do ingerencji w gospodarkę estrogenami. Mimo że te hormony kojarzymy słusznie jako kobiece, również organizmy męskie produkują je w pewnych ilościach. Skutkiem ubocznym stosowania Metanabolu może być ginekomastia, spowodowana wzrostem ilości estrogenów w ustroju. Jest to problem,  w przypadku którego obserwujemy nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej u mężczyzny oraz powiększenie się sutków i piersi, które zaczynają wyglądać jak kobiece.

Zagrożone są narządy wewnętrzne

Jak już wielokrotnie wspomniano, Metanabol jest substancją toksyczną, a jej stosowanie odbija się niekorzystnie zarówno na właściwościach strukturalnych, jak i funkcjonalnych wielu narządów wewnętrznych. Pozornie nieszkodliwa “metka” jest silnie trująca i może prowadzić do realnego wyniszczenia organizmu. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj wątroba. Regularne stosowanie Metanabolu przyczynia się do podwyższenia wydzielania enzymów wątrobowych (ASPAT, ALAT), co bardzo silnie obciąża ten organ. Niewydolna wątroba nie jest w stanie detoksykować organizmu z wydzielanych codziennie przez ciało ubocznych produktów metabolizmu i dodatkowo nie może sobie poradzić z toksynami pochodzącymi ze sterydu. Przyjmowanie sterydów uderza również w gospodarkę lipidową organizmu, co może skutkować w niedalekiej przyszłości nadciśnieniem tętniczym. Kolejnym uszkadzanym przez Metanabol narządem jest serce. Jego niewydolność wiąże się zarówno z toksycznym wpływem sterydu, z powiększeniem lewej komory serca, jak i z negatywnym wpływem na ciśnienie krwi oraz stan tętnic. Metanabol uszkadza nerki oraz trzustkę. Regularne zażywanie “metki” to także duże obciążenie dla żołądka. Jest to jednak jeden z niewielu efektów ubocznych, z którymi można sobie radzić poprzez stosowanie odpowiednich suplementów, takich jak probiotyki, które skutecznie regulują pracę przewodu pokarmowego. Steryd powoduje negatywne zmiany w tkance kostnej, przyczynia się do utraty jej masy, do osłabienia kości i zwiększenia ich łamliwości. Dodatkowo osłabia też stawy. Korzystanie z Metanabolu, chociaż kusi, w dłuższej perspektywie może uzależniać. Użytkownik nie jest wówczas w stanie zrezygnować z porcji “mety”, organizm się przyzwyczaja i wymaga coraz większych dawek. Prowadzi to do nieodwracalnego wyniszczenia organizmu.

Odstawianie Metanabolu

Z podanych powyżej informacji wynika jasno, że Metanabol działa tylko wówczas, gdy jest spożywany. Powoduje powiększenie mięśni i poprawia wyniki na siłowni. Idąc tym tropem, by na stałe cieszyć się pożądanymi efektami, należałoby przyjmować Metanabol całe życie. Jest to jednak niemożliwe ze względu na jego toksyczność i skutki uboczne stosowania. W pewnym momencie dochodzi więc do sytuacji, gdy chcemy zrezygnować z cykli z użyciem tego preparatu. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, substancja ta może uzależniać. Dużym wyzwaniem będzie przełamanie swoich psychicznych barier i uświadomienie sobie, że wymarzone efekty można osiągnąć ciężką pracą, a sterydy mogą w dłuższej perspektywie przynieść więcej strat niż korzyści. Warto pamiętać, że korzystanie z tego rodzaju dopingu jest “szarą strefą”, a porady kulturystów na internetowych forach nie zastąpią opinii zasięgniętych u lekarzy i u trenerów. Zbudowanie wartościowej masy mięśniowej w sposób naturalny jest jak najbardziej możliwe, chociaż nie zawsze proste.

Co zamiast Metanabolu?

Metanabol to nie jedyny sposób na zwiększenie masy mięśniowej i poprawę swojego wyglądu oraz osiągnięć na siłowni. Istnieje też inna droga, która być może nie każdemu przypadnie do gustu. Chodzi tu o żmudną pracę nad swoimi wynikami na siłowni, najlepiej pod okiem doświadczonego specjalisty. Regularne treningi pozwolą zbudować pełnowartościową masę mięśniową. Nie prowadzą do zatrzymywania wody w mięśniach. Tkanki nie wyglądają jak “napompowane”, za to poszczególne elementy ciała tworzą harmonijną sylwetkę. Często branie Metanabolu jest wynikiem nieświadomości użytkownika. Jako środki pomocnicze dla osiągania swoich wymarzonych rezultatów można zastosować odpowiednią dietę i suplementację bezpiecznych substancji. Daje to gwarancję zdrowych efektów przy zerowym ryzyku efektów ubocznych. By zwiększyć masę mięśniową, można wspomóc się stosowaniem kreatyny. Jest to znany od dawna suplement, który w naturalny sposób przyspiesza zwiększanie objętości i siły włókien mięśniowych. Produkt ten jest nie tylko zdrowy i bezpieczny, ale także skuteczny, ponieważ efekty stosowania kreatyny są trwałe i nie znikają po zaprzestaniu jej przyjmowania. Innym pomysłem na zdrowy doping jest suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi BCAA. Dodatkowo warto wdrożyć specjalną dietę, w której zapewnimy sobie dodatkową podaż białka oraz węglowodanów. Być może ta droga działania wydaje się czasochłonna i męcząca, ale za to daje wysoką jakość mięśni, trwałe zwiększenie objętości i siły oraz brak działania toksycznego na organizm.

Sprawdzone strony ze sterydami, kup sterydy online na wielkamasa.pl
Kliknij w zdjęcie i przejdź do sklepu ze sterydami online

Metanabol ma wady i zalety, ale decyzja należy do Ciebie

Podsumowując, Metandienon jest substancją znaną na siłowniach i wciąż powszechnie stosowaną w kręgu kulturystów i sportowców. Niepodważalnymi argumentami za stosowaniem tego preparatu są szybkie efekty oraz cena preparatu. Daje to możliwość szybkiej metamorfozy i zabłyśnięcia w kręgu znajomych. Zwolennicy “metki” wskazują, że niemal po każdym leku istnieje pewne ryzyko wystąpienia efektów ubocznych i że stosowanie Metanabolu wcale nie jest takie złe, jak odmalowują je jego przeciwnicy. Wiele osób uważa jednak, że “meta” to zwodniczy pomocnik kulturysty. Nie dość że jego stosowanie jest pewnego rodzaju “oszustwem”, to jeszcze efekty okazują się nietrwałe. Niestety, skutki uboczne mogą powodować nieodwracalne zmiany i wyniszczenie organizmu. Prawda jest jednak taka, że zwolennicy sterydów anabolicznych często pozostają głusi na racjonalne argumenty zagorzałych przeciwników dopingu. Jednocześnie osoby przeciwne Metanabolowi i innym tego typu substancjom, pozostaną nie chcą nawet słyszeć o zaletach tych środków. Generalnie, warto jest zachować zdrowy rozsądek w naszej drodze do budowania kolejnych osiągnięć. Warto edukować się na temat różnych możliwości poprawy efektów na siłowni, zestawiać ze sobą wady i zalety różnych podejść, by w przyszłości podejmować optymalne decyzje. Należy wziąć pod uwagę zarówno swoje marzenia i ambicie, możliwości organizmu, stan zdrowia, a także przyglądać się reakcji na przyjmowane środki. Istnieje prawdopodobieństwo, że nawet mimo niebezpieczeństw jakie niesie za sobą stosowanie Metanabolu, niektórzy jego rozsądni użytkownicy wyniosą z tej kuracji wyłącznie korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *