Poznaj naturalne sposoby na przyspieszenie regeneracji po treningu

Jak zadbać o optymalną regenerację mięśni?

Regularne i intensywne ćwiczenia są kluczem do wyrzeźbionego ciała i szczytowej sprawności fizycznej. Jeśli jednak chcesz uzyskać najlepszą możliwą formę i uniknąć kontuzji, musisz dać mięśniom trochę czasu na regenerację. Przy odpowiednim podejściu będziesz w stanie zmaksymalizować wyniki niezbędne na prawidłową regenerację i poprawisz swoją sylwetkę w niezwykle szybkim tempie.

W tym artykule omówimy kilka metod, które naprowadzą cię do przyspieszenia i poprawy efektów regeneracji potreningowej. Niezależnie od tego, czy ćwiczysz w domu po tym, jak dowiedziałeś się, który rodzaj treningu najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, czy też na siłowni z osobistym trenerem, ważne jest, aby dać swoim mięśniom dostateczny czas na odpoczynek. Twoje mięśnie potrzebują czasu na odpoczynek i dostosowanie się do nowego progu siły po intensywnym treningu.

Duża ilość płynów podstawą prawidłowego nawodnienia organizmu.

Każdy entuzjasta treningów siłowych, czy też każdego innego sportu wie, jak ważne jest właściwe nawodnienie przed i podczas, jak i po intensywnej dawce aktywności fizycznej, która wyciśnie z nas duże ilości potu i energii. Ważne jest, aby pić dużo płynów w tych kluczowych momentach, jeśli chcesz uniknąć zmęczenia mięśni, uszkodzeń i innych powikłań, które mogą doprowadzić do utrudnienia regeneracji po ciężkich ćwiczeniach. Niestety wielu ćwiczących na siłowni nie koncentruje się na wodzie pitnej i rutynie związanej z jej spożywaniem w trakcie treningu siłowego. Zapominają o tym również później. Inni mają zły nawyk picia wody tylko wtedy, gdy są spragnieni, co nie jest zalecane w przypadku wysiłku.

Aby zmniejszyć ryzyko nadwyrężenia mięśni, zerwania ścięgien i innych obrażeń związanych ze sportem, po treningu zawsze pij dużo wody. Jeśli jesteś fanem napojów sportowych wzbogaconych elektrolitami lub innego rodzaju napojów regeneracyjnych po treningu, wspomaganie się takimi dodatkami może ci również pomóc. W jednym badaniu stwierdzono nawet, że mleko czekoladowe jest również dobrym napojem regeneracyjnym po treningu. Niemniej jednak należy pamiętać, że pod koniec dnia nie ma nic korzystniejszego niż zwykła H2O, która nawodni nasz system.

Zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu.

Nie jest tajemnicą, że dużo odpoczynku jest kluczem zarówno do zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Jednak czy wiesz, że jego brak może znacznie utrudnić nie tylko przebieg regeneracji mięśni, ale także ogólne wyniki sportowe? Według badań z 2008 r. Brak snu jest szkodliwy dla rekonwalescencji, ponieważ hamuje naturalne procesy organizmu.

Dlatego uzyskanie ośmiu godzin wypoczynku jest niezwykle ważne, jeśli chcesz uniknąć komplikacji związanych z treningiem. Jeśli twój harmonogram na to pozwala, spróbuj również wpleść w swój dzień kilka popołudniowych drzemek w ciągu tygodnia. Solidny wypoczynek w okolicach dwóch godzin po treningu, a następnie szybka 20-minutowa drzemka nie tylko pomoże ci przywrócić mięśnie do ich właściwego stanu, ale także nie zahamuje ich wzrostu spowodowanego zbyt krótkimi przerwami między aktywnością fizyczną.

Zaplanuj swój dzień przeznaczony na odpoczynek.

Jeśli chodzi o dni odpoczynku, ogólną zasadą jest utrzymywanie zdrowej przerwy 48 godzin między treningami. Z kolei, jeśli jesteś fanem bardziej wymagających fizycznie procedur, ten czas może się nieco wydłużyć. Oczywiście nie jest to reguła uniwersalna, ale wytyczna, którą możesz przestrzegać lub dostosowywać ją do swoich osobistych potrzeb i preferencji związanych z treningami, pracą i życiem codziennym.

Nigdy nie zapomnij o rozciąganiu, szczególnie w dni przeznaczone na regenerację obolałych po treningu mięśni. Z czasem ten nawyk pomoże w codziennej pielęgnacji stanu twoich mięśni i nie będzie już wymuszoną aktywnością.

W zależności od wieku i poziomu umiejętności możesz potrzebować mniej czasu na odpoczynek lub więcej. Jeśli zauważysz, że bierzesz dłuższe przerwy, spróbuj dodać kilka dni przeznaczonych na regenerację każdego tygodnia. Składają się one z lekkich ćwiczeń, takich jak joga lub spontaniczne spacery. Pozwoli ci to na prowadzenie takiego trybu życia, abyś nie stracił swoich celów fitness, jednocześnie relaksując się i ładując baterie. Jeśli jednak odczuwasz kontuzję, najlepiej posłuchać swojego ciała i wziąć kilka dni wolnego.

Skorzystaj z dobroczynnych właściwości zimnych kąpieli.

Wreszcie, gdy okaże się, że stłumione napięcie mięśniowe i zmęczenie stają się zbyt trudne do zniesienia, nauka mówi, aby spróbować zimnej kąpieli. Chociaż myśl o zanurzeniu bolącego ciała w lodowatej wodzie po intensywnym treningu może wydawać się przerażająca, w rzeczywistości pomoże to zmniejszyć ból i stan zapalny na okres od 24 do 48 godzin. Lód będzie również działał jako środek znieczulający, który odpręży dotknięty obszar i znacznie ułatwi powrót do zdrowia.

Innym lekarstwem na obolałe obszary po treningu jest mieszanie soku z trzech cytryn z dwiema łyżkami miodu i podgrzaniem tego w kuchence mikrofalowej, gdzie mikstura przez około 30 sekund połączy się. Następnie weź czysty ręcznik, zanurz go w mieszance i nałóż na obszary, które odczuwasz po trudnym treningu. Ze względu na właściwości przeciwzapalne cytryny ten niezwykły środek pomoże ci w regeneracji mięśni.

Zainteresował cię nasz artykuł, zapraszamy do odwiedzin serwisu wielkamasa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *